Split i Multisplit to dwa popularne układy klimatyzacji, stosowane w domach jednorodzinnych. Chcesz wybrać najlepsze rozwiązanie? Zobacz, jakie są różnice pomiędzy urządzeniami Split i Multisplit i poznaj zalety każdej opcji. Dzięki temu podejmiesz mądrą decyzję.
Split vs. Multisplit – najważniejsze różnice
Jaka jest jedna z najważniejszych różnic pomiędzy klimatyzacją Split i Multisplit? To ilość pomieszczeń, które mogą być jednocześnie obsługiwane przez jednostkę zewnętrzną.
Dla klimatyzatorów Split na każdą jednostkę wewnętrzną (najczęściej montowaną na ścianie) przypada jeden agregat zewnętrzny, zainstalowany na elewacji budynku.
Z kolei urządzenia typu Multisplit pozwalają na efektywne chłodzenie lub ogrzewanie kilku pomieszczeń naraz. Duża jednostka zewnętrza połączona jest za pomocą przewodów freonowych z kilkoma modułami wewnętrznymi. W zależności od producenta i wydajności, jeden agregat może obsłużyć do 2 do nawet 5 pomieszczeń, a każde z nich może mieć inną zadaną temperaturę.
Przeczytaj również: Od czego zależy cena montażu klimatyzacji?
Co jest droższe – Split czy Multisplit?
Kolejną różnicą między omawianymi systemami jest cena. Multisplit okazuje się nieco droższy w przypadku użycia 2 jednostek zewnętrznych niż klimatyzacja typu Split. Dlaczego? Chociaż cena jednostek wewnętrznych pozostaje taka sama, mocny agregat obsługujący 2 moduły jest droższy niż 2 niezależne jednostki zewnętrzne Split.
Wpływ na elewację
Z punktu widzenia właściciela nieruchomości, różnica między Split a Multisplit to także ilość agregatów zainstalowanych na zewnątrz. W przypadku domów jednorodzinnych, kilka jednostek zewnętrznych może nieco szpecić i tworzyć wrażenie przestrzeni przemysłowej. Jeśli chodzi o Multisplit, instalowany jest tylko jeden wydajny agregat i wygląda to znacznie lepiej.
Kiedy sprawdzi się Klimatyzacja typu Split?
Klimatyzatory Split są bardzo popularne. Sprawdzą się, jeżeli masz już wykończony dom i nie chcesz rozprowadzać przewodów freonowych pod sufitem i elewacją. Jednocześnie nie zrujnują domowego budżetu, ponieważ są dostępne w atrakcyjnych cenach.
Splity dla pomieszczeń na różnych piętrach
Splity nadają się też do klimatyzowania pomieszczeń znajdujących się na różnych kondygnacjach, na przykład na parterze i II piętrze. Niezależne klimatyzatory dla takich przestrzeni będą tańszą opcją niż Multisplit. Po prostu dla każdego pomieszczenia zostanie zamontowana osobna jednostki zewnętrzna i wewnętrzna.
Klimatyzacja w oddalonych od siebie pomieszczeniach
Klimatyzacja typu Split sprawdzi się również w przypadku pomieszczeń, które znajdują się po przeciwnych stronach domu i są od siebie bardzo oddalone. Zamontowanie dla każdej przestrzeni osobnego Splita zagwarantuje komfort wszystkim użytkownikom. Urządzenie z łatwością osiągnie i utrzyma zadaną temperaturę.
Dlaczego nie warto wtedy myśleć o urządzeniach Multisplit? Chociaż istnieją układy, do których można podłączyć bardzo długie przewody freonowe (do 30 m), w praktyce inwestycja staje się nieopłacalna. Cena klimatyzacji Multisplit w takich warunkach znacznie rośnie. Z tego względu dla dwóch oddalonych od siebie pomieszczeń lepiej zainstalować osobne klimatyzatory Split renomowanych firm.
Klimatyzacja Split bez wielkiego remontu
Klimatyzację Split można zainstalować nawet bez wykonywania kosztownych remontów i kucia ścian. Najprostszy montaż Splita, to montaż przez ścianę. W środku montujemy urządzenie, wiercimy się przez ścianę i montujemy agregat lub można zjechać korytkiem na dół i zamontować go na ziemi. Jeżeli agregat zamontuje się na ścianie, to przy niskich obrotach sprężarki będą się przenosić drgania do środka i obniża to komfortu domowników. Jednostki trzeba czasem wyposażyć w pompki skroplin, które odprowadzają wilgoć z urządzenia klimatyzacyjnego. Nieco podnosi to koszt całej inwestycji, ale wciąż pozostaje w granicach opłacalności.
Zalety klimatyzacji Split
- Wysoka niezawodność urządzeń
- Optymalna wydajność, pozwalająca na kompleksowe chłodzenie lub ogrzewanie
- Prosty i łatwy montaż bez konieczności prowadzenia długich kanałów freonowych
- Klasa sprawności porównywalna, a niekiedy nawet większa, niż w przypadku Multisplit
Kiedy wybrać klimatyzację Multisplit?
Klimatyzacja Multisplit to zdecydowanie bardziej zaawansowane rozwiązanie, które wymaga rozległych prac montażowych. Kiedy możesz pomyśleć o wydajnym Multisplicie?
Jeżeli planujesz gruntowny remont lub posiadasz nieruchomość w stanie deweloperskim, montaż systemu Multisplit to doskonały sposób na obsługiwanie wielu pomieszczeń przez jeden agregat zewnętrzny.
Instalacja Multisplit – zakres niezbędnych prac
Prawidłowy montaż urządzeń Multisplit wymaga rozłożenia przewodów freonowych i połączenia wszystkich jednostek wewnętrznych z agregatem na elewacji. W tym celu często konieczne są takie prace jak kucie, rycie i bruzdowanie ścian.
Zaplanowanie systemu Multisplit już na etapie projektowania, pozwala na przymocowanie przewodów freonowych do sufitu lub krokwi dachowych. Wtedy wykonanie kompletnej instalacji, obejmującej nawet 5 pomieszczeń, jest bardzo łatwe. Ponieważ przewody chowane są pod zewnętrzną elewacją, w wylewce lub warstwie styropianu, to zarazem rozwiązanie najbardziej estetyczne.
W przypadku instalacji Multisplit, wodę można odprowadzać bezpośrednio do kanalizacji lub na zewnątrz. Zwiększa to efektywność układu i możliwość prowadzenia instalacji freonowej tak, by uzyskać optymalne parametry chłodzenia.
Zalety klimatyzacji Multisplit
- Wysoka wydajność – mocny agregat obsługujący do 5 jednostek wewnętrznych może klimatyzować nawet 150m2 przestrzeni użytkowej
- Na elewacji jest zawieszona tylko jeden moduł zewnętrzny, co nie ingeruje w bryłę budynku i jest bardzo estetyczne
- Możliwość zadania różnych wartości temperatur dla każdego z pomieszczeń
- Wysoka klasa sprawności, gwarantująca komfort wszystkim domownikom
Spit czy Multisplit – co wybrać?
Które rozwiązanie wybierzesz – Split czy Multisplit? Decyzję trzeba dobrze przemyśleć. Jeżeli nie chcesz rozpoczynać kosztownego remontu albo planujesz klimatyzację dla pomieszczeń na różnych kondygnacjach, wygodny Split doskonale się sprawdzi. Z kolei Multisplit będzie strzałem w dziesiątkę, jeśli chcesz mieć tylko jeden agregat zewnętrzny i klimatyzować kilka pomieszczeń jednocześnie. Ten wydajny system możesz zaprojektować już na etapie budowy domu. Wybór należy do Ciebie!
Zobacz również:
Klimatyzacja do biura – dlaczego warto ją zamontować?
Klimatyzacja do mieszkania 50m2 – co wybrać?
Koszty ogrzewania klimatyzatorem
Klimatyzator do domu 100m2 – rozwiązania proponowane przez firmę Cold-Man
Najnowsze komentarze