Montaż i serwis klimatyzacji, pomp ciepła i rekuperacji na terenie woj. lubuskiego

Poniedziałek-Sobota: 07:00 - 20:00

Pracujemy

biuro@cold-man.pl

Napisz do nas

Zadzwoń: +48 693 853 600

Kontakt telefoniczny

Jak ustawić temperaturę klimatyzacji latem, żeby nie chorować

jak ustawić klimatyzację

Klimatyzacja to orzeźwiająca ucieczka przed letnimi upałami, ale przy ustawianiu temperatury niezbędna jest równowaga. Jeśli nie chcesz zachorować ani płacić horrendalnych rachunków za prąd przeczytaj, jak ustawić temperaturę klimatyzacji latem.

Gdy z nieba leje się żar, nie ma nic lepszego niż wysokiej klasy klimatyzacja. Tym bardziej że polskie lato potrafi być naprawdę gorące. Możesz się zastanawiać, jak ustawić klimatyzację latem, żeby cieszyć się pełnym komfortem, a jednocześnie oszczędzać prąd i nie chorować. Sprawdziliśmy to i wyjaśniamy, jak odpowiednio korzystać z nowoczesnych klimatyzatorów. W tym artykule przeczytasz też, jaka temperatura jest odpowiednia w pokoju dziecka i co można zrobić, żeby efektywnie chłodzić, a jednocześnie oszczędzać prąd.

Jak ustawić temperaturę klimatyzacji latem?

Włączenie klimatyzatora przynosi natychmiastową ulgę, gdy słupek rtęci rośnie. Jeśli masz w domu wydajną jednostkę, korzystaj z niej odpowiedzialnie. Oprócz komfortu termicznego weź pod uwagę wpływ chłodnego powietrza na swój organizm.

Eksperci w dziedzinie wentylacji i klimatyzacji wskazują, że największym niebezpieczeństwem dla zdrowia jest zbyt duża różnica temperatur. Gdy temperatura na zewnątrz sięga 30°C, wejście do mocno schłodzonego pomieszczenia i to nagła zmiana, która może się skończyć przeziębieniem, a nawet zapaleniem płuc.

Latem klimatyzację ustaw tak, aby różnica między temperaturą wewnętrzną i zewnętrzną nie przekraczała 5-6°C. To bardzo bezpieczna granica, w obrębie której nic nie ryzykujesz. W naszej szerokości geograficznej optymalnym rozwiązaniem jest ustawienie na klimatyzatorze temperatury w zakresie 23-26°C. Dzięki temu w mieszkaniu lub domu poczujesz przyjemny chłód, a przy tym unikniesz wysokich rachunków za prąd.

Jaką temperaturę klimatyzacji ustawić na noc?

Przeprowadzone przez amerykański Narodowy Instytut Zdrowia badania dowiodły, że zdrowy głęboki sen jest możliwy wtedy, gdy ciało osiąga neutralność termiczną. W przypadku dorosłego człowieka temperatura otoczenia powinna wynosić 26°C (sen nago, bez przykrycia) lub 15,6-18,8°C (sen w piżamie, pod lekkim przykryciem).

Wspomniane wyniki badań pokazują, jak ustawić klimatyzator w nocy. Jeśli śpisz w bieliźnie nocnej i pod lżejszą pościelą, doskonałym rozwiązaniem będzie ustawienie delikatnego nadmuchu w temperaturze 16-18°C. Pamiętaj też o odpowiedniej wilgotności powietrza. Utrzymuj ją na poziomie 30-50%, aby zapewnić sobie komfort termiczny i zapobiec rozmnażaniu się pleśni i bakterii.

Jaką temperaturę klimatyzacji ustawić w pokoju dziecka?

W pomieszczeniach, w których przebywają najmłodsi, rozsądne używanie klimatyzacji jest jeszcze ważniejsze. Ustawienie zbyt niskiej temperatury (nawet latem) może szybko wychłodzić delikatny organizm dziecka. Jeśli zainstalowałeś klimatyzację w pokoju dziecięcym, dla zachowania bezpieczeństwa trzymaj się poniższych zasad:

  • Utrzymuj komfortową temperaturę, czyli 18-22°C, pamiętając o zasadzie maksymalnej amplitudy temperatur wewnętrznej i zewnętrznej 5°C;
  • Ustaw klimatyzator tak, aby zimne powietrze nie było nadmuchiwane bezpośrednio na dziecko;
  • Dbaj o nawilżenie skóry dziecka, ponieważ używanie klimatyzatora zmniejsza wilgotność w pomieszczeniu.

Jak oszczędzać przy chłodzeniu klimatyzacją?

Czy wiesz, że za pomocą kilku prostych czynności możesz wspomóc pracę klimatyzatora, zwiększyć jego efektywność i zaoszczędzić sporo energii?. Ustawiając temperaturę klimatyzacji na 23-26°C, wypróbuj sprawdzone podpowiedzi ekspertów Cold-Man:

  • Zamontuj rolety okienne. Jeśli we wszystkich oknach założysz rolety zaciemniające, znacznie ograniczysz dostęp światła słonecznego do wnętrza pomieszczenia. W tej roli najlepiej sprawdzają się rolety z tkanin podgumowanych (tzw. blackout) i rolety posrebrzane. Skutecznie blokują promienie słoneczne i zapobiegają przedostawaniu się ciepła do środka.
  • Sprawdź stan uszczelek. Nawet jeśli wydaje się, że drzwi i okna są szczelne, nie zaszkodzi sprawdzić. Wymiana starych uszczelek na nowe to chyba najtańszy sposób na utrzymanie odpowiedniej temperatury wewnętrznej.
  • Ogranicz korzystanie z urządzeń generujących ciepło. Gdy w ciągu dnia używasz piekarnika lub kuchenki, otoczenie mocno się nagrzewa. Latem możesz zminimalizować ten efekt – po prostu jak najczęściej grilluj na zewnątrz.
  • Zainstaluj wentylatory sufitowe. Wymuszony ruch powietrza daje wiele korzyści. Oprócz tego, że obniża odczuwalną temperaturę, pozwala ograniczyć energochłonność klimatyzatora.
  • Wybierz energooszczędny klimatyzator. Chociaż ta podpowiedź znajduje się na końcu, jest jedną z najważniejszych. Jeśli chcesz oszczędzić energię elektryczną, wybierz nowoczesny model, który jest wydajny, a przy tym zużywa niewiele prądu. Fachowcy Cold-Man chętnie pomogą Ci w dopasowaniu urządzenia do Twoich potrzeb i obsługiwanej powierzchni.

Używaj klimatyzacji tak, żeby nie chorować

Klimatyzacja pozwoli Ci utrzymać w całym domu lub mieszkaniu bardzo przyjemny mikroklimat. Nawet w czasie fali upałów, będziesz bez przeszkód pracować, uczyć się lub wypoczywać. Pamiętaj, że o każdy klimatyzator wymaga odpowiedniego serwisu. Obejmuje on coroczny przegląd, odgrzybienie i wyczyszczenie lub wymianę filtrów. Jeśli chcesz korzystać z wydajnej klimatyzacji i nie chorować, skorzystaj z pomocy fachowców Cold-Man i ciesz się optymalną temperaturą przez cały rok.

Inni czytali również:

Klimatyzacja do biura

Klimatyzacja do sypialni – co warto wiedzieć?

Jak korzystać z klimatyzacji podczas upałów?

Jak ustawić klimatyzację w biurze latem?

Komentarze są zamknięte.