Montaż i serwis klimatyzacji, pomp ciepła i rekuperacji na terenie woj. lubuskiego

Poniedziałek-Sobota: 07:00 - 20:00

Pracujemy

biuro@cold-man.pl

Napisz do nas

Zadzwoń: +48 693 853 600

Kontakt telefoniczny

Klimatyzacja do sypialni – co warto wiedzieć?

klimatyzacja do sypialni

Klimatyzacja do sypialni dawno już przestała kojarzyć się wyłącznie z luksusowymi apartamentami. Coraz częściej pojawia się w nowo budowanych domach jednorodzinnych, a nawet mieszkaniach w bloku. Przeczytaj, jak wybrać i ustawić klimatyzator w sypialni, aby osiągnąć najlepsze efekty.

Optymalny mikroklimat w sypialni jest bardzo ważny

Mikroklimat panujący w sypialni ma realny wpływ na to, czy każdego ranka budzisz się wypoczęty. Do warunków, które rzutują na komfort snu należą wilgotność i temperatura powietrza. Ważny jest także poziom hałasu docierającego do Twoich uszu. Wiele z tych czynników to kwestie mocno spersonalizowane. Niektórym łatwiej jest zasypiać i wypoczywać przy określonych dźwiękach lub zapachach. Jednak jedno jest wspólne dla wszystkich – jeśli jest zbyt gorąco, trudno o zdrowy sen.

Utrzymywanie stałej, komfortowej temperatury jest bardzo ważne. W naszej szerokości geograficznej bywa to wyzwaniem, ponieważ z roku na rok lata starą się coraz gorętsze. Wentylator – nawet wysokiej klasy – nie zawsze się sprawdza. W przypadku słabszych modeli wydajność pozostawia wiele do życzenia. Rozwiązaniem może być montaż klimatyzacji w mieszkaniach.

Jakie są zalety klimatyzacji w sypialni

Jeśli chcesz utrzymać odpowiedni mikroklimat w sypialni i zadbać o swój komfort, zainwestuj w wydajną klimatyzację. Klimatyzacja Split wydajnie ochłodzi powietrze i zadba o utrzymania wskazanej temperatury. Jednak na tym możliwości nowoczesnych urządzeń się nie kończą. Wiele jednostek wyposażono w zaawansowane filtry HEPA lub filtry jonizacyjne. Powietrze, które przez nie przechodzi, zostaje oczyszczone z groźnych dla człowieka drobnoustrojów.

Wysokiej klasy klimatyzatory Split mają też funkcję dogrzewania. Przydaje się to szczególnie w okresie przejściowym. Jeszcze zanim na dobre uruchomisz centralne ogrzewanie, klimatyzator z łatwością podniesie temperaturę o kilka stopni Celsjusza.

To nie koniec zalet wygodnej klimatyzacji w sypialni. Dostępne na rynku urządzenia są sterowane za pomocą pilota, a niektóre także z poziomu aplikacji na smartfonie. Leżąc w łóżku, możesz dowolnie zmieniać ustawienia klimatyzacji, między innymi temperaturę lub siłę i kierunek nadmuchu.

Jakie klimatyzatory można montować w sypialni?

W sypialni możesz zastosować wszystkie rodzaje klimatyzatorów. Najczęściej wybierane są jednostki ścienne, użytkowane w systemach Split lub MultiSplit. Jeśli planujesz montaż klimatyzacji w sypialni już na etapie projektowym, możesz przemyśleć także inne rozwiązania. Wysoką efektywność zapewnią klimatyzatory kasetonowe (montowane w suficie podwieszanym), kanałowe lub przysufitowe (instalowane we wnękach pod oknami lub na strychach).

Jaki klimatyzator wybrać do sypialni?

Klimatyzator do sypialni powinien zachowywać optymalny poziom energooszczędności. Tym bardziej, gdy jest kolejnym tego typu urządzeniem w domu. Przyjrzyj się więc jednostkom oznaczonym jako A+++. Chociaż początkowy koszt inwestycji może wydać się większy, wysoka wydajność i niski pobór prądu szybko zrekompensują wydatek.

Przy wyborze klimatyzatora do sypialni warto wziąć pod uwagę także liczbę i rodzaje dostępnych programów. Godne polecenia są urządzenia, które mają funkcję cichej pracy. Dzięki niej oczyszczają i chłodzą powietrze przez całą noc, a hałas nie przerywa Twojego wypoczynku.

Interesującym wyposażeniem klimatyzatora do sypialni są filtry antybakteryjne. Nowoczesne jednostki mają ich kilka, dzięki czemu skutecznie usuwają wirusy, bakterie, grzyby i inne szkodliwe mikroorganizmy lub zanieczyszczenia. 

Gdzie umieścić jednostkę wewnętrzną w sypialni?

Żeby wykorzystać całą moc klimatyzatora, zamontuj go w odpowiednim miejscu. Lokalizacja może mieć wpływ na poziom generowanego hałasu, a nawet na pobliskie zdalnie sterowane sprzęty elektroniczne. Klienci Cold-Man często decydują się na montaż klimatyzacji na wolnym fragmencie ściany, w miejscu pod parapetem okiennym lub w przestrzeni pod sufitem.

Najlepsze miejsce dla klimatyzatora w sypialni

O najlepszym miejscu dla klimatyzatora można mówić wtedy, gdy obieg powietrza w pomieszczeniu jest swobodny. Nie zasłaniaj urządzenia. Uważaj, aby przepływu powietrza nie zakłócały kotary, firanki czy meble. 

Ponieważ jednostka powietrza będzie nadmuchiwać zimnym powietrzem, ustaw jego strumień tak, aby nie padał bezpośrednio na ludzi. Klimatyzator nie powinien nawiewać na łóżko, fotel czy sofę, ponieważ to prosta droga do wychłodzenia i choroby. Najbezpieczniejszą opcją jest umieszczenie klimatyzatora pod sufitem lub nad drzwiami do pokoju.

Jak prawidłowo korzystać z klimatyzacji w sypialni?

Rozsądne korzystanie z klimatyzacji w sypialni obejmuje ustawienie właściwej, zdrowej dla organizmu temperatury. Nie może to być zbyt niska wartość. Sen w mocno obniżonej temperaturze prowadzi przecież do rozwoju chorób górnych dróg oddechowych, dlatego konieczna jest ostrożność. Eksperci Cold-Man radzą ustawiać klimatyzację w nocy na temperaturę o 5-7°C mniejszą niż temperatura na zewnątrz.

Inni czytali również:

Ile kosztuje ogrzewanie domu klimatyzatorem?

Klimatyzacja do domu 100 m2

Klimatyzacja a wilgotność w domu

Czy klimatyzacja w pokoju dziecięcym jest bezpieczna?

Komentarze są zamknięte.