Montaż i serwis klimatyzacji, pomp ciepła i rekuperacji na terenie woj. lubuskiego

Poniedziałek-Sobota: 07:00 - 20:00

Pracujemy

biuro@cold-man.pl

Napisz do nas

Zadzwoń: +48 693 853 600

Kontakt telefoniczny

Dlaczego należy dbać o świeże powietrze w domu?

wietrzone mieszkanie

Dlaczego należy dbać o czyste powietrze w domu?

Łatwo jest zauważyć brud zbierający się na powierzchniach lub kiedy dom potrzebuje odkurzenia. Niewiele osób myśli o tym, że zanieczyszczenia znajdują się również w powietrzu, którym codziennie oddychają. Mimo że są one niewidoczne, mogą mieć poważny wpływ na zdrowie każdego człowieka. Jakość powietrza w domu ma ogromne znaczenie, dlatego należy o nią dbać, zwłaszcza w przypadku alergii, astmy czy występowania innych chorób płuc. 

Czyste powietrze w domu – dlaczego jest ważne?

Jakość powietrza, którym oddychasz, wpływa nie tylko na zdrowie, ale również dobre samopoczucie. Przedmioty, które znajdują się w domu, wydzielają całą masę szkodliwych substancji. Tworzywa sztuczne, środki chemiczne, urządzenia elektroniczne – to tylko niektóre z rzeczy, które sprzyjają mnożeniu się kurzu i pyłu w powietrzu. Zanieczyszczenia mogą prowadzić do występowania wielu objawów, które określa się mianem syndromu chorego budynku (SBS). Zespół ten pojawia się w przypadku nawarstwiania się wielu czynników takich jak: duża ilość zanieczyszczeń w powietrzu, ograniczona wentylacja czy też posiadanie mebli obitych sztucznymi materiałami. Syndrom chorego budynku może objawiać się:

  • bólami i zawrotami głowy,
  • przemęczeniem,
  • omdleniami,
  • podrażnieniem błon śluzowych,
  • suchymi spojówkami
  • problemami z oddychaniem

Problemy te mogą dotknąć każdego, jednak są one szczególnie niebezpieczne dla dzieci oraz osób cierpiących na alergie, astmę czy wszelkie choroby układu oddechowego. Jak zapobiegać występowaniu objawów charakterystycznych dla syndromu chorego budynku? „W zapobieganiu najczęściej występującym formom SBS zalecane jest obniżanie temperatury pomieszczeń, odpowiednia kontrola ich wilgotności oraz dokładne czyszczenie i odkurzanie (w tym dbałość o czystość urządzeń wentylacyjnych i nawilżających)” – tłumaczy lekarz specjalista chorób wewnętrznych.

Jak skutecznie oczyścić powietrze w domu?

Do usuwania zanieczyszczeń w domu można również wykorzystać  przenośne oczyszczacze powietrza. Te wyposażone w filtry urządzenia zasysają brudne powietrze, a następnie wypuszczają je przefiltrowane i tym samym oczyszczone. Jednakże do jednych z najbardziej skutecznych i naturalnych sposobów oczyszczania powietrza w domu należy posiadanie odpowiednich roślin. Niektóre z nich są tańszą alternatywą filtrów oczyszczających, a wykazują podobne działanie – wychwytują kurz i pochłaniają m.in. aceton oraz inne niebezpieczne dla zdrowia substancje. Do grupy roślin, które doskonale radzą sobie z zanieczyszczeniami, należą: paprocie, bluszcze, fikusy, figowce, draceny oraz filodendrony. Aby nie dopuścić do kumulowania się zbyt dużej ilości zanieczyszczeń w powietrzu, należy kontrolować jego wilgotność. Pomoże w tym wilgotnościomierz. Jeżeli powietrze w pomieszczeniu jest zbyt wilgotne, należy doprowadzić do jak najszybszego wyprowadzenia go na zewnątrz. Do tego potrzebny jest sprawnie działający system wentylacji lub odpowiednie urządzenie osuszające powietrze. Kolejnym prostym sposobem na oczyszczenie powietrza w domu jest regularne wietrzenie pomieszczeń. Wietrzenie zapewnia wymianę powietrza i powinno ono odbywać się krótko, ale często. Niestety ta metoda nie zawsze jest najlepszym rozwiązaniem. W zależności od warunków atmosferycznych, natężenia smogu, alergenów czy miejsca, w którym mieszkasz, wietrzenie może nie przynieść oczekiwanych efektów. Co wtedy zrobić? Najlepszym rozwiązaniem będzie montaż klimatyzacji.

Klimatyzacja – doskonały sposób na oczyszczenie powietrza w domu

Zamontowanie klimatyzacji w domu ma wiele zalet. Jedną z nich jest kontrola temperatury w pomieszczeniach zarówno latem, jak i zimą. Klimatyzatory mają jednak znacznie więcej funkcji. Umożliwiają wentylację, filtrację oraz osuszanie powietrza. Nowoczesne modele wyposażone w filtry wysokiej jakości są zdolne do usuwania nawet najdrobniejszych zanieczyszczeń i cząsteczek kurzu. Bez problemu usuną niechciane bakterie, grzyby, pleśnie, pyłki i roztocza. Jest to doskonałe rozwiązanie dla alergików, zwłaszcza dlatego, że posiadanie roślin lub wietrzenie pomieszczeń w okresie pylenia, może bardziej zaszkodzić niż pomóc. Ponadto oczyszczanie powietrza za pomocą klimatyzatora świetnie sprawdzi się dla osób mieszkających w miastach oraz przestrzeniach, gdzie występuje wysokie stężenie smogu. Istotne jest jednak dbanie o czystość klimatyzatora. Wiele modeli ma funkcję samooczyszczania, co wpływa na wygodę korzystania oraz daje pewność, że w urządzeniu nie gromadzą się grzyby i roztocza, które mogą być ponownie wypuszczane do pomieszczenia.

Zobacz również:

Jaką wybrać klimatyzację do mieszkania w bloku

Klimatyzacja do pokoju dziecięcego

Ogrzewanie domu klimatyzatorem – koszty

Jak dobrać klimatyzator do powierzchni mieszkania

Jak utrzymać odpowiednią wilgotność w domu?

Komentarze są zamknięte.