Montaż i serwis klimatyzacji, pomp ciepła i rekuperacji na terenie woj. lubuskiego

Poniedziałek-Sobota: 07:00 - 20:00

Pracujemy

biuro@cold-man.pl

Napisz do nas

Zadzwoń: +48 693 853 600

Kontakt telefoniczny

Zakup i montaż klimatyzacji – jaka stawka VAT: 8% czy 23%?

Zakup klimatyzacji to inwestycja, dzięki której poprawisz komfort cieplny mieszkańców, pracowników lub innych osób przebywających we wnętrzu. Nowoczesne urządzenia wyposażone w szereg innowacyjnych funkcji są dostępne w bardzo różnych cenach. Zamawiając klimatyzację do mieszkania, można oszczędzić na stawce VAT. Kiedy podatek od towarów i usług wynosi 23%, a kiedy 8%? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak dokonać korzystnego zakupu!

Jaka stawka VAT obowiązuje przy zakupie i montażu klimatyzacji?

Zakup i montaż klimatyzacji, podobnie jak wiele innych usług, są objęte podatkiem VAT. Jednak jego wysokość może być różna. Dlatego warto wiedzieć, kiedy i jak można uzyskać bardziej atrakcyjne oprocentowanie. Zgodnie z obowiązującym w naszym kraju prawem, osoby, które decydują się na klimatyzację w domu, mogą skorzystać z niższej stawki VAT, która wynosi 8%. Aby tak się stało, należy wykupić usługę łączną, czyli:

  • zakup jednostki i jej montaż w budynku.

Podstawę prawną stanowi tutaj ustawa z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług. Znajduje się w niej zapis, który mówi o tym, że:

  • z niższej stawki VAT można skorzystać podczas remontu, modernizacji, termomodernizacji, a także przebudowy części lub całości budynków mieszkalnych, które zostały objęte społecznym programem mieszkaniowym.

Czym jest społeczny program mieszkaniowy? Obejmuje on budynki budownictwa mieszkaniowego lub ich część z wyłączeniem lokali użytkowych, lokale mieszkalne w budynkach niemieszkalnych, a także budynki instytucji ochrony zdrowia, które świadczą usługę zakwaterowania wraz z opieką medyczną.

Od tej regulacji istnieją pewne wyjątki. Zalicza się do nich:

  • domy jednorodzinne o powierzchni powyżej 300 m2,
  • inne lokale mieszkalne o powierzchni powyżej 150 m2.

W takim wypadku preferencyjna stawka 8% VAT ma zastosowanie jedynie do części podstawy opodatkowania, która odpowiada udziałowi powierzchni użytkowej kwalifikującej się do w/w warunków (art. 41 ust. 12-12c).

Zakup i montaż klimatyzacji a wysokość stawki VAT

Osoba, która zakupi sam klimatyzator bez usługi montażu, musi liczyć się z koniecznością zapłacenia wyższe stawki VAT, która wynosi 23%. Dopiero zakup pełnej usługi, czyli klimatyzatora wraz z jego instalacją uprawnia do obniżenia stawki VAT do 8%. Montaż powinien zostać wykonany przez wykwalifikowanych fachowców, którzy posiadają stosowne uprawnienia. Tylko wtedy klient może mieć pewność, że usługa została wykonana prawidłowo oraz z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa. Do przeprowadzenia montażu klimatyzacji niezbędne będą elementy takie jak:

  • jednostka wewnętrzna, montowana w pomieszczeniu,
  • element służący do stałego przymocowania sprzętu, np. wieszak,
  • rury miedziane, przez które przenoszony jest czynnik chłodniczy,
  • jednostka zewnętrzna, montowana najczęściej na elewacji budynku,
  • dodatkowe elementy, np. kable.

Czy firmy mogą skorzystać z niższej stawki VAT na zakup i montaż klimatyzacji?

Na zakup i montaż klimatyzacji bardzo często decydują się również firmy. Jest to doskonały sposób na uzyskanie optymalnej temperatury i zapewnienie pracownikom komfortowych warunków do pracy. Czy przedsiębiorcy także mogą skorzystać z preferencyjnej stawki VAT wynoszącej 8%? Okazuje się, że tak! Aby tak się stało, muszą spełnić określone warunki.

Jeżeli montaż klimatyzacji jest przeprowadzany w budynku mieszkalnym, inwestorowi przysługuje 8% VAT niezależnie od tego, czy mowa o osobie fizycznej, czy też prowadzącej działalność gospodarczą zarejestrowaną pod adresem zamieszkania.

Jednak to rozwiązanie posiada też pewne mankamenty. Przedsiębiorca, który zapłaci za zakup i montaż klimatyzacji niższy VAT, nie będzie mógł wyłączyć poszczególnych kosztów z faktury. Oznacza to, że żadna z pozycji, która znajduje się na fakturze objętej obniżonym VAT-em, nie może zostać zaklasyfikowana na poczet innej usługi.

Jeśli nie masz pewności, czy możesz skorzystać z 8% VAT na zakup i montaż klimatyzacji na potrzeby wykonywanej działalności gospodarczej, zawsze możesz skonsultować się z doradcą podatkowym, który szybko rozwieje wszelkie wątpliwości i podpowie Ci najlepsze rozwiązania w tym zakresie.

Gdzie zamówić klimatyzator z usługą montażu?

Jeżeli chcesz zamówić dobrej jakości klimatyzator z usługą montażu w korzystnej cenie, koniecznie sprawdź naszą ofertę. Firma Cold-Man zajmuje się nie tylko sprzedażą i montażem, ale także profesjonalnym serwisem, czyszczeniem i przeglądami klimatyzacji. Na co dzień dostarczamy nowoczesne rozwiązania firmom i klientom indywidualnym. W szerokim asortymencie produktów każda osoba znajdzie dla siebie model, który w 100% spełni jej oczekiwania. Jest to doskonała okazja, aby zadbać o optymalną temperaturę w domu lub firmie.

Komentarze są zamknięte.